Jaką dietę stosować po usunięciu woreczka żółciowego?

Dolegliwości związane z woreczkiem żółciowym czy wątrobą są bardzo bolesne i nieprzyjemne. Najczęściej wiąże się to z silnym bólem w nadbrzuszu. Bardzo często ból promieniuje też pod łopatkę.

Jeżeli już dolegliwości bólowe nie ustają, powinno się niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Leczenie zazwyczaj ma charakter farmakologiczny, w ostateczności woreczek żółciowy może być usunięty. Jednym z najważniejszych elementów terapii chorób woreczka żółciowego jest dobrze dopasowana dieta. Warto zatem poznać więcej informacji na temat woreczek żółciowy dieta.
Jaką dietę stosować na woreczek żółciowy?
Wiele osób zastanawia się, jak wspomagać wątrobę po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Otóż jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań jest stosowanie się do zasad diety przewidzianej po usunięciu woreczka. Podstawowa zasada diety po usunięciu woreczka żółciowego to potrawy lekkostrawne oraz ograniczenie ilości spożywanego tłuszczu. Co za tym idzie, dieta powinna być bogata przede wszystkim z wielkiej ilości świeżych warzyw i owoców, które są skarbnicami witamin, minerałów oraz makro i mikroelementów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, a więc też na działanie układu pokarmowego. A przy tym, dieta na woreczek żółciowy powinna być oparta na potrawach gotowanych i duszonych, a nie smażonych. Warto zatem przestawić się na gotowanie na parze, co w znaczący sposób ogranicza ilość stosowanych tłuszczy. Z diety nie należy całkowicie usunąć mięsa, niemniej jednak warto wybierać jego chude odmiany, takie jak drób, królik czy polędwiczki.

Warto zobaczyć: jak wspomagać wątrobę po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz