Jak wycenić majątek?

Gdy przychodzi do sprzedaży nieruchomości, którą masz w posiadaniu, warto na początek ocenić jej wartość. To pozornie proste zadanie, jednakże nie w stu procentach. Nie warto sugerować się zdaniem bliskich, ponieważ Ci nie zawsze mogą mieć o tym odpowiednie pojęcie.

Dlatego sugerujemy wybrać się z tym zadaniem do specjalisty, ponieważ wykonanie specjalistycznej analizy może sprawić, że sprzedaż własną nieruchomość za na prawdę dużo wyższą cenę.
Sprzedaż nieruchomości – wycena
Określanie wartości nieruchomości jest pierwszym i fundamentalnym krokiem, który generuje późniejsze wydarzenia. To dojrzałe podejście, ponieważ sugestie, które możesz otrzymywać zewnątrz, pomimo dobrych zamiarów mogą nie być adekwatne. 
Warto sporządzić operat szacunkowy, który jest opinią fachowca. W dodatku jest opinią fachowca sporządzanym jedynie w formie pisemnej. Operat zawiera takie informacje, jak określenie celu wyceny, zakres wyceny, opis stanu nieruchomości, podstawę formalną, wynik wyceny oraz analizę i charakterystykę rynku nieruchomości, które dana nieruchomość tyczy się.
Taki operat wytwarza rzeczoznawca majątkowy. Jest to osoba fizyczna, która posiada w Polsce uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez Ministra Rozwoju lub jego poprzedników prawnych w odpowiednich trybach ustaw. 
Takie działania pozwolą Ci zobaczyć, ile w rzeczywistości posiadana przez Ciebie nieruchomość jest warta a także jak jej cena kształtuje się na tle rynku nieruchomości. Dokonaj tych czynności, ażeby wyjść na transakcji jak najlepiej.

Warto sprawdzić: określanie wartości nieruchomości łęczyce

Możesz również polubić

Dodaj komentarz